Independent and cutting-edge analysis on Turkey and its neighborhood

Turkish Policy Quarterly (TPQ), üç ayda bir İngilizce olarak basılan ve uluslararası ilişkiler, enerji, güvenlik, sürdürülebilirlik ve ekonomi gibi farklı konulara odaklanan İstanbul merkezli bir yayındır.

TPQ, 2002’den bu yana; siyasal, stratejik, sosyal ve iktisadi dinamikleri hızla değişen Türkiye ve çevresindeki bölgelerde yaşananları yakından takip ederek, farklı görüşleri dengeli bir şekilde dünya kamuoyu ile paylaşıyor ve eleştirel düşünceyi teşvik eden yapıcı analizler sunuyor.

2500-3500 kelime uzunluğunda makaleler ve söyleşiler içeren TPQ, dünyanın önde gelen karar alıcılarının yanı sıra, sivil toplum, iş dünyası, medya ve üniversitelerden de çok sayıda yazarın katkısına yer vermektedir. TPQ'ya makale ve söyleşileri ile katkıda bulunan önde gelen isimlerin bir listesini bu sayfada görebilirsiniz: http://turkishpolicy.com/contributors

3000 adet basılan dergi, geniş dağıtım ağı sayesinde yurtiçi ve yurtdışı abonelerinin yanı sıra, birçok üniversite ve düşünce kuruluşunun kütüphanesine, Türkiye, Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinin siyasi liderleri ve basın mensuplarına ulaştırılıyor. TPQ'da yayınlanan tüm makalelerin tam metnine internet sitemizden erişmek mümkün.

Derginin yayınlanmasını takiben ekibimiz tarafından, bazı makalelerin İngilizce kısaltmaları ve Türkçe tercümeleri hazırlanarak, başta medya ortağımız Hürriyet Daily News olmak üzere çeşitli gazete ve haber portallarıyla paylaşılarak kamuoyuna sunuluyor. TPQ aynı zamanda dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren EBSCO veritabanının da bir üyesidir.

Gelişme ve daha geniş kitlelere ulaşma hedefi ile yoluna devam eden TPQ, birçok kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve üniversite ile ortak çalışmalar yürütüyor. Bu bağlamda yapılan çalışmalara örnek olarak; NATO (Yaz 2004, Bahar 2009, Bahar 2010, Sonbahar 2011, Sonbahar 2012, Sonbahar 2013, Sonbahar 2014, Sonbahar 2015, İlkbahar 2016, Bahar 2017, Yaz 2018), Hollanda Başkonsolosluğu Matra Programı (Sonbahar 2017, Kış 2018, Bahar 2018, Yaz 2018), Atlantik Konseyi (Sonbahar 2018), Avrupa Komisyonu (Bahar 2006) ve Friedrich Naumann Vakfı (Bahar 2011, Bahar 2012, Kış 2013) gibi kuruluşların desteğiyle basılan TPQ sayıları gösterilebilir. Yine TPQ çatısı altında ve çeşitli kurumlarla işbirliği içinde güncel konuları yapıcı bir şekilde ele alan yuvarlak masa toplantıları düzenlenmektedir. Böylece TPQ, kanaat önderlerinin, siyasi liderlerin, diplomatik misyon temsilcilerinin, akademisyenlerin, basın ve iş dünyasının bir araya gelip Türkiye ve çevresindeki güncel olayları tartışarak bunların yerel ve küresel siyasete etkilerini değerlendirebilecekleri güvenilir bir entellektüel platform olarak öne çıkmaktadır. TPQ’nun İstanbul’da düzenlenen NATO, IMF zirvelerinde katılımcı paketlerine dahil edilmesinin yanı sıra, Atlantik Konseyi: Enerji ve Ekonomi Zirvesi gibi önemli konferanslarda kurulan TPQ standlarının gördüğü yoğun ilgi de bu çalışmaların bir neticesidir.

Ayrıca TPQ günümüze kadar toplamda 32 tane yuvarlak masa toplantısı olmak üzere 150'den fazla etkinlik organize etmiştir. Bu etkinliklere akademiden, iş dünyasından, basından ve sivil toplumdan yüksek seviyede katılım gösterilmekte ve etkinlikler uluslararası ilgi görmektedir.  Yuvarlak masa toplantılarının tam listesine ve destekçilerine bu adresten ulaşabilirsiniz: http://turkishpolicy.com/files/contentfile/file-tpq-kit-september-2018-8305.pdf 

TPQ ile ilgili kanaat önderlerinin yorumlarına bu adresten ulaşabilirsiniz: http://turkishpolicy.com/testimonials

From the Desk of the Editor TPQ’s Winter issue examines global trade dynamics—from US-China tensions to the renegotiation of the North American Free Trade Agreement (NAFTA) to US tariff threats towards the EU. Chief among the issues generating a high degree of economic uncertainty is the US-China trade conflict and the magnitude of the emerging global fallout. Major changes are already afoot—namely a shift...
STAY CONNECTED
SIGN UP FOR NEWSLETTER
FACEBOOK
PARTNERS