Independent and cutting-edge analysis on Turkey and its neighborhood

Turkish Policy Quarterly (TPQ), üç ayda bir İngilizce olarak basılan ve uluslararası ilişkiler, demokratikleşme ve insan hakları, güvenlik, ekonomi, enerji gibi farklı konulara odaklanan İstanbul merkezli bir yayın.

TPQ, 2002’den bu yana; siyasal, stratejik, sosyal ve iktisadi dinamikleri hızla değişen Türkiye’de ve çevresindeki bölgelerde yaşananları yakından takip ederek, farklı görüşleri dengeli bir şekilde dünya kamuoyu ile paylaşıyor ve eleştirel düşünceyi teşvik eden yapıcı analizler sunuyor.

1500-3500 kelime uzunluğunda makaleler ve söyleşiler içeren TPQ, dünyanın önde gelen karar alıcılarının yanı sıra, sivil toplum, iş dünyası, medya ve üniversitelerden de çok sayıda yazarın katkısına yer veriyor. TPQ'ya makale ve söyleşileri ile katkıda bulunan önde gelen isimlerin bir listesini bu sayfada görebilirsiniz: http://turkishpolicy.com/Guide-for-Contributors

3000 adet basılan dergi, geniş dağıtım ağı sayesinde yurtiçi ve yurtdışı abonelerinin yanı sıra, birçok üniversite ve düşünce kuruluşunun kütüphanesine, Türkiye, Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinin siyasi liderleri ve basın mensuplarına ulaştırılıyor. TPQ'da yayınlanan tüm makalelerin tam metnine internet sitemizden erişmek mümkün.

Derginin yayınlanmasını takiben ekibimiz tarafından, bazı makalelerin İngilizce kısaltmaları ve Türkçe tercümeleri hazırlanarak, başta medya ortaklarımız Hürriyet Daily News, the Globalist, EurActiv ve ABHaber olmak üzere çeşitli gazete ve haber portallarıyla paylaşılarak kamuoyuna sunuluyor. TPQ aynı zamanda dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren EBSCO veritabanının da bir üyesi.

Gelişme ve daha geniş kitlelere ulaşma hedefi ile yoluna devam eden TPQ, birçok kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve üniversite ile ortak çalışmalar yürütüyor. Bu bağlamda yapılan çalışmalara örnek olarak; NATO (Yaz 2004, Bahar 2009, Bahar 2010, Sonbahar 2011, Sonbahar 2012, Sonbahar 2013), Avrupa Komisyonu (Bahar 2006) ve Friedrich Naumann Vakfı (Bahar 2011, Bahar 2012, Kış 2013) gibi kuruluşların desteğiyle basılan TPQ sayıları gösterilebilir. Yine TPQ çatısı altında ve çeşitli kurumlarla işbirliği içinde yuvarlak masa toplantıları düzenleniyor. Böylece TPQ, kanaat önderlerinin, siyasi liderlerin, akademisyenlerin, basın ve iş dünyasının bir araya gelip Türkiye ve çevresindeki güncel olayları tartışarak bunların yerel ve küresel siyasete etkilerini değerlendirebilecekleri güvenilir bir entellektüel platforma dönüşüyor. TPQ’nun İstanbul’da düzenlenen NATO, IMF zirvelerinde katılımcı paketlerine dahil edilmesinin yanı sıra, Atlantik Konseyi: Enerji ve Ekonomi Zirvesi gibi önemli konferanslarda kurulan TPQ standlarının gördüğü yoğun ilgi de bu çalışmaların bir neticesi.

From the Desk of the Editor This issue of TPQ comes at a time when relations between Turkey and the EU are at a historical low point. The sources of tension are manifold, and have been compounded by a constellation of transformations in Turkey, Europe, and the international system. The global upswing in far-right populist movements, isolationism, the conflict in Syria and its humanitarian crisis, and the threat of ISIS have...
STAY CONNECTED
SIGN UP FOR NEWSLETTER
TWEETS
FACEBOOK
PARTNERS