Maili görüntüleymiyorsanız web tarayıcınızda görmek için tıklayınız 26/04/2012
Anasayfa TPQ Hakkında Medya Araçları Abone Ol İletişim
logo   TPQ SubscribeTPQ FacebookTPQ TwitterTPQ LinkedinTPQ RSS
"Bahreyn: Mezhep, Ayaklanma ve Gelecek Kaygıları " konulu TPQ Yuvarlak Masa Toplantısı 25 Nisan 2012 tarihinde Bahreyn Kültür Bakanı'nın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi

25 Nisan 2012 günü Turkish Policy Quarterly tarafından İstanbul'da düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Bahreyn Kültür Bakanı Shaika Mai bint Mohammad Al Khalifa konuşmacı olarak yer aldı. TPQ Genel Yayın Yönetmeni Diba Nigar Göksel'in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, Shaika Mai, ülkede son on dört ayda yaşanan siyasi çalkantılar ışığında Bahreyn ulusal kimliğini değerlendirmenin yanı sıra, başkent Manama'nın 2012 Arap Kültür Başkenti seçilmesine dikkat çekerek, yürütülmekte olan projelerden söz etti.

Mohammed Al Khalifa

Bakan Shaika Mai, konuşmasına Bahreyn toplumunun çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli yapısına vurguda bulunarak başladı. Son on dört ayda bu yapı üzerine kurulu olan ulusal kimliğin sorgulanmaya başladığını ve muhalefet hareketinin mezhep kaynaklı ve bölücü olduğunu belirten Kültür Bakanı, yeniden birlik, barış ve güvenin tesisi için çözüm olarak, tarih boyu "çeşitlilik" kavramını öne çıkarmış Bahreyn kültürüne işaret etti. Manama'nın Arap Kültür Başkenti seçilmesinin bu açıdan oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Bakan, iki önemli noktanın üzerinde durdu: "Hoşgörülü Toplum" ve "Refah Devleti". Bunların ilkine örnek olarak 1899 yılında ülkede açılan ilk okul olan – kız öğrencilere de eğitim veren – Batılı bir misyon okulunu gösterdi. Bahreyn'in bir refah devleti olma yönünün ise medyada yeteri kadar yer bulmadığına değinerek konut edindirme, eğitim ve sağlık hizmetlerinin devlet tarafından karşılandığının altını çizdi. "Bahreyn devletinin yıkmaya değil inşa etmeye odaklandığını", ayrıca "Bahreyn'in refah devleti olma yönüyle ekonomik sorunların ayaklanmalara yol açtığı diğer Arap Baharı ülkelerinden ayrıldığını" söyledi.

Sunumu takiben, çeşitli akademisyen, gazeteci ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Bakan, Bahreyn Hükûmetinin ülkenin içinden geçtiği zor günlerde çözüm için gösterdiği kararlılığı şu sözlerle özetledi: "Bahreyn Bağımsız Soruşturma Komisyonu'nun önerileri hükûmet tarafından değerlendirilmekte ve reformlar yürürlüğe konmaya devam edilmekte. […]Muhalefet hareketi geçmiş yıllardaki gibi ulusal taleplere sahip olmak yerine mezhepçi bir karakterde ve dini otoritelerle bağlantılı.[…]Biz bugün bu türden ayrılıklar yerine 'ulusal kimlik' kavramını öne çıkarmalıyız ki insanlar 'dinsel kimliklere' geri dönmesinler." Bahreyn'deki sivil toplum hareketlerinin varlığına ve etkinlik alanına ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu: "Sivil toplum Bahreyn'de oldukça aktif. Özellikle son zamanlarda İslamcı grupların Kültür Bakanlığı'na karşı yaptığı saldırılar, gençler tarafından tepkiyle karşılandı; gençlik spontane bir şekilde İslamcıların gerçekleştirmek istediği değişimlere karşı büyük gösteriler düzenledi ve bunları sosyal medya aracılığıyla duyurdu."

Muhalefet hareketinden etkilenen bir başka grubun ise kadınlar olduğuna dikkat çeken Kültür Bakanı, Bahreynli kadınların bugünkü güçlü konumunu aktarırken kadınların uzun yıllardan beri sahip oldukları eğitim görme, oy kullanma hakları, yüksek oranda kadın istihdamı, kamu sektörü ve özel sektörde eşit ücretlendirme, bursların özellikle kız öğrencilere tanınması, kabinede kadın varlığı gibi farklı alanlardan örnekler sundu.

Yabancı ülkelerden (özellikle Hindistan ve Filipinler) Bahreyn'e çalışmak için gelenlerin, Afrika ve İran kökenlilerin ve diğer yabancı yerleşimcilerin Bahreyn nüfusunun %54'ünü oluşturduğunu açıklayan Bakan Shaika Mai, son on dört ayda yükselen siyasi tansiyonun bu gruplar üzerinde de olumsuz etkilere sahip olduğuna dikkat çekti; yabancı sermayenin ülkeyi terk etmesine, ulusal ekonominin ve ülke imajının zarar görmesine dair endişelerini dile getirdi.

Bakan Shaikha Mai, Manama'nın 2012 Arap Kültür Başkenti olması dolayısıyla ülkenin kültürel altyapısının geliştirilmesine yönelik çalışmalara hız kazandırıldığını ve bu çalışmaların ülkenin turizm potansiyeline de olumlu yansıyacağını umduğunu belirtti.
 
 
kadir has Atlantic Council
Atlantic CouncilUluslararası İlişkiler Dergisi

AB Haber Ebsco

Euractiv Hurriyet Daily News

Kadir Has üniversitesi Cibali Kampüsü Sosyal Sorumluluk Binası (Beyaz Ev) Kat:1 No:9
Fatih - İstanbul Phone:+90 212 621 92 58 Fax:+90 212 531 87 18
info@turkishpolicy.com