Maili görüntüleymiyorsanız web tarayıcınızda görmek için tıklayınız 15/03/2012
Anasayfa TPQ Hakkında Medya Araçları Abone Ol İletişim
logo 40th issiue TPQ SubscribeTPQ FacebookTPQ TwitterTPQ LinkedinTPQ RSS
ARAP DÜNYASI'NDA DEĞİŞİKLİKLER
Kış 2012 - Vol.10 No:4
Arap Baharı bir yılı aşkın bir süredir farklı Arap ülkelerinde farklı boyutlarda boy gösteren bir dizi olayla devam ediyor. Yaşanan süreç Tunus, Mısır ve Libya'da mevcut rejimlerin devrilmesine yol açarken, Yemen, Bahreyn ve Ürdün gibi bazı ülkelerde de reform adımlarının atılmasına ya da hızlandırılmasına vesile oldu. Son zamanlarda Suriye'de yaşanan gelişmeler ise bu tarihi dönemin önemini daha da pekiştirdi. Etkilerindeki farklılıklara rağmen, ilgili ülkelerdeki muhalif ayaklanmaların ortak yanının, bölgedeki ekonomik koşulların iyileştirilmesi ve hem toplumsal hem siyasal alanda çoğulculuğun güçlendirilmesi umudu olduğunu söylemek mümkün. Bu umudun ne şekilde hayata geçeceği ve yakin tarihlerde kendisinden sıklıkla 'model' olarak bahsedilen Türkiye'nin bölgede etki ve rolünün ne olacağı sorularına yanıt aradığımız TPQ Kış 2012 sayısında Ürdün Kralı II. Abdullah ile bir söyleşiye, Bahreyn Kültür Bakanı Mai Bin Mohammed Al Khalifa'nın ülkesindeki duruma dair paylaşımlarına ve UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova'nın bölgeye yönelik gözlem ve yorumlarına yer verdik. Dünya çapında tanınmış tarihçi Bernard Lewis ile yaptığımız söyleşi de Kış 2012 sayısının içeriğini renklendiren katkılar arasında. . .
Ürdün Kralı II. Abdullah ile Röportaj
King Abdullah "2012 yılı için iyimserim. Bu yılın Ürdün için asıl reform yılı olacağına inanıyorum. Net bir yol haritamız ve sonunda da parlamenter bir hükümet sistemi tesis amacımız var."
Ürdün Kralı II. Abdullah, TPQ ile Şubat ayında yaptığı mülakatta Arap Baharı'nın genel gidişatı, ülkesinde buna bağlı olarak boy gösteren değişiklikler, kadınların rolü, İsrail-Filistin sorunu ve Türkiye-Ürdün ilişkileri üzerine önemli mesajlar verdi. Arap Baharı'nın genel anlamda 'iyi bir gelişme' aynı zamanda bir nev'i 'dönüm noktası' olduğunu vurgulayan Kral II. Abdullah, ülkesinde demokratikleşme sürecini bir taraftan zamanında ve etkili bir şekilde hayata geçirme çabasında olduklarının altını çizerken, diğer taraftan da bu sürecin barışçıl yöntemlerle yürütülmesi hususunda ödün vermediklerini anlattı. . .
Devamını Oku. . .
Bernard Lewis ile Mülakat
"Türkiye'nin gücü, bağımsızlığını hiçbir zaman kaybetmemesinde yatıyor. Türkiye, İran ve Afganistan, bu coğrafyada, bağımsızlığını tamamıyla koruyan yegane ülkelerdi. Diğer ülkeler emperlyalist Avrupalı güçlere bir şekilde boyun eğdi."
Orta Doğu alanında uzman, dünya çapında ün yapmış tarihçi Bernard Lewis TPQ ile söyleşisinde Türkiye'nin gelişimini, Osmanlı döneminde de var olduğunu belirttiği 'özeleştiri yapma' özelliğine ve toplumda kadınlara verilen yer ve öneme dayandırdı. Lewis, bu özelliklerin korunarak devam ettirilmesi halinde Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunu savunuyor. Ancak ülkenin mevcut durumunun 'ileriye dönük' değil 'geriye dönük' şekilendiğini belirtmeyi unutmayan Lewis, hala farklı bir tercih yapmak için geç olmadığını da vurguladı. . .
Bernand Lewis
Devamını Oku. . .
Irina Bokova
UNESCO Genel Direktörü
Irina Bakova "Arap Baharı bölgedeki beklentileri yükseltti ve dünya çapında büyük umutlar yarattı. Bu beklentileri ve umutları gerçekleştirmek için gereken her şeyi yapmalıyız – çünkü bunlar, belirsiz bir dönemde yeni bir hümanist akımın habercisi konumunda. . ."
UNESCO, Arap Baharı esnasındaki faaliyetlerini beş ana konuya odaklanan bir strateji çerçevesinde yürütüyor: eğitim, istihdam, demokratikleşme, ifade ve basın özgürlükleri ile kültürel miras. Arap Baharı'nın etkisi altına giren ülkelerdeki gelişmelerin bir 'geçiş' döneminden ziyade, bir 'dönüşüm' olarak algılanılması gerektiğini belirten Genel Direktör Bokova, UNESCO'nun buradaki rolünün barış için gereken 'yumuşak güçlerin' oluşturulması ya da var olanların desteklenmesi olduğunu belirtiyor. . .
Devamını Oku. . .
Mai Bin Mohammed Al Khalifa
Bahreyn Kültür Bakanı
"Bahreyn tarihinin temel taşlarından olan çoğulculuk ve uzlaşmacı sosyal yapı bozuldu ve bugün Bahreynliler ve Bahreyn'de ikamet eden yabancılar kendilerini kimliklerini yeniden gözden geçirme ve dini inanç ve etnik kökenlerinin gelecekte kendileri için nasıl bir rol oynayacağına karar verme zorunluluğundalar."
Bahreyn Kültür Bakanı Mai Bint Mohammed Al Khalifa ülkesinde geçen yıl Şubat ve Mart aylarında yaşanan ayaklanmalar ve sonrasındaki gelişmelere değindiği yazısında, ilk akımların oluşmasının ardındaki neden her ne kadar ilk başlarda ekonomik huzursuzluklar olsa da daha sonra din ve mezhep ayrılıklarının ön plana çıktığını açıklıyor. Al Khalifa'nın ifadesiyle Bahreyn gibi birçok farklı dini ve etnik kökenli grubu nüfusunda barındıran bir ülke için böylesi kutuplaşmalar büyük tehlike arz ediyor. . .
Mohammed Al Khalifa
Devamını Oku. . .
Osman Korutürk
CHP İstanbul Milletvekili ve eski Büyükelçi
Osman Korutürk "Batı zihniyetinin sıklıkla yaptığı hata, kendi toplumlarına göre uyarladıkları teorileri bu teorilerle uyuşmayan hedef toplumlara model olarak göstermeleridir. Doğal olarak da, yanlış tahminlere dayalı sosyal mühendisliğin bir işlevi olmuyor."
Arap Baharı sonucunda demokrasi ve özgürlüklerin yaygınlaştırılmasından ziyade, bölgede devrik rejimlerin uyguladığı baskı ve zulmün bu sefer de yönetime yeni geçen güçler tarafından sürdürüldüğünü ve 'Arap Baharı'yla ilgili umutlarını canlı tutan uluslararası camianın' ise bu durumu gözardı ettiğini savunan CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, bölgede demokrasinin köklenip yeşerebilmesi için daha çok zamana ihtiyaç olduğunun altını çiziyor. Türkiye'nin bölgede 'model' ülke olma yönündeki söylemlere de değinen Korutürk, Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerin Türkiye'yi örnek almaları halinde öncelikle 'laiklik' ilkesini benimsemeleri gerekeceğini belirtiyor. . .
Devamını Oku. . .
Turkish Policy Quarterly (TPQ), 10 yıllık yayın hayatı ile Türkiye ve komşu bölgelerinin siyasi ve ekonomik gündemi üzerine farklı görüşlere bağımsız ve dengeli bir çizgi doğrultusunda yer vermeye devam etmektedir. TPQ Kış 2012 sayısını tüm D&R, Pandora ve Remzi Kitabevlerinde bulabilir ve www.turkishpolicy.com adresini ziyaret ederek abone olabilirsiniz.

TPQ 40ıncı sayı %30 indirimli abonelik kampanyası
bitmeden yararlanmak için lütfen buraya tıklayınız!

TPQ Kış 2012 sayısında yayımlanan tüm makalelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Kral II. Abdullah ile Röportaj
Bernard Lewis ile Röportaj
İrina Bokova – Barış için Yumuşak Güç
Mai Bin Mohammed Al Khalifa – 2011 Kargaşasında Bahreyn'de Kültür Kavramı
Osman Korutürk – Arap Devrimi: Hala 'Bahar' diyebilir miyiz?
Akın Algan – Tunus'daki '14 Ocak Devrimi' ve Türkiye-Tunus İlişkileri
Steven Cook – Türkiye ve Arap Ayaklanması: Karışık bir Durum
Bruce Mabley – Suriye'de Arap Güncelleştirmesi: Türkiye'nin Dış Politika Metaforları
Matthew Mark Horn – NATO, Akdeniz Diyaloğu ve Orta Doğu: NATO'nun Ciddileşme Vakti Geldi
Mohamed S. Younis – Türk Lokumu? Mısır için 'Türkiye Modeli'nin Olabilirliği
Zeynep Alemdar & Rana Birden Çorbacıoğlu – Aleviler ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti
Arvid Vormann – Hafife Alınan bir İnsan Hakları Konusu: Irak'ta Kadın Sünneti
William Armstrong – Türk Milliyetçiliği ve Türkiye'de İslam: Yeni Denge
Orkhan Gafarli – Orta Doğu'da Değişen Dengeler Işığında Rus Dış Politikası
Kıvanç Özcan – Kitap Eleştirisi: Farklı Sosyal Mikroskoplar Altında Hamas
Devamını Oku. . .

Garanti Bankası

kadir has

Atlantic CouncilUluslararası İlişkiler Dergisi

AB Haber Ebsco

Euractiv Hurriyet Daily News

Kadir Has üniversitesi Cibali Kampüsü Sosyal Sorumluluk Binası (Beyaz Ev) Kat:1 No:9
Fatih - İstanbul Phone:+90 212 621 92 58 Fax:+90 212 531 87 18
info@turkishpolicy.com